Tel. 84 697 24 42



KONTAKT I REJESTRACJA


Bezpłatne wizyty kontrolne finansowane przez NFZ.


Profilaktyka

Instrukcje i porady na temat higieny jamy ustnej, stosowanych środków oraz sposobów mycia zębów.

Dzieci i dorośli


Profesjonalne podejście i miła atmosfera, pozwalają przywracać zdrowie w możliwie najszybszy sposób.

Leczenie


Poprawki, naprawy oraz wykonywanie nowych protez.


Protezy




Informacje ogólne



Uprawnienia do przyjęcia poza kolejnością


Osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej bez wpisywania ich na listę osób oczekujących:

  • Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi
  • inwalidzi wojenni
  • inwalidzi wojskowi
  • kombatanci


Od 1 stycznia 2013 zalecanym sposobem sprawdzania uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej jest Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), którą reguluje Art. 50 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kolejnymi rodzajami potwierdzenia uprawnień mogą być poświadczenia wydawane przez Fundusz, dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń wystawiany przez zagraniczną instytucję właściwą, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, bądź decyzja wójta (burmistrza, prezydenta).

Leczenie stomatologiczne w Hrubieszowie i nie tylko

Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Świadczeniobiorca ma prawo wyboru lekarza dentysty spośród lekarzy dentystów, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Ponadto, dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i okresie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty oraz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń, zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane dla tych osób.. W ramach leczenia stomatologicznego refundowane są m.in. świadczenia ogólnostomatologiczne, chirurgii stomatologicznej i periodontologii, protetyki i pomocy doraźnej. W ramach świadczeń gwarantowanych lekarz dentysta zapewnia pacjentom bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze. Osobom zgłaszającym się do dentysty z bólem, świadczenia są udzielane w dniu zgłoszenia.W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom przysługują między innymi: badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej (raz w roku); kontrolne badania lekarskie (3 razy w roku); zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne; leczenie próchnicy; znieczulenie do zabiegów; usunięcie zębów leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej; usunięcie złogów nazębnych z ½ łuku zębowego; leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów przednich u dorosłych oraz wszystkich zębów u dzieci oraz kobiet w ciąży i połogu.W ramach świadczeń gwarantowanych raz na 5 lat pacjentom przysługuje leczenie protetyczne przy pomocy ruchomej protezy częściowej (w zakresie 5 – 8 brakujących zębów w szczęce). W przypadku całkowitego braku zębów – raz na 5 lat przysługuje im proteza całkowita. Osobom, które mają za sobą operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych.Raz na 2 lata pacjenci mogą także bezpłatnie naprawić protezę.Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia przysługują także m.in.: zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych (raz do ukończenia 8 roku życia); lakierowanie wszystkich zębów stałych; impregnacja zębiny zębów mlecznych; leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych; kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych; leczenie chorób przyzębia; leczenie ortodontyczne do ukończenia 12 roku życia; wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne w zakresie zębów siecznych i kłów w szczęce i żuchwie.


Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Uprawnienia do pobierania świadczeń dotyczące m.in. Hrubieszowa

Wraz z transformacją systemu polityczno-gospodarczego Polski pojawiła się konieczność reformy sektora zdrowia. Każda kolejna władza stawiała sobie za cel udoskonalenie koncepcji reformy zdrowotnej poprzedników lub dewaluowała ich osiągnięcia w tym zakresie. W naszym kraju, budując koncepcję reformy opieki zdrowotnej, za najważniejsze uznano:podniesienie poziomu zdrowotności całego społeczeństwa,zapewnienie dostępności usług medycznych na poziomie podstawowym i specjalistycznym,wzrost jakości świadczonych usług i sprostanie wysokim standardom leczenia,sprawiedliwy rozdział obciążeń finansowych,zmniejszenie wydatków społecznych i indywidualnych na zdrowie. Wymienione cele uświadamiają nam, że opieka zdrowotna jest zarówno działalnością ekonomiczną jak i przedsięwzięciem moralnym. Wszystkie uznają, że zdrowie jest wartością, którą można przeliczyć na wskaźniki finansowe.1 Leczenie stomatologiczne jest wliczone do zakresu świadczeń gwarantowanych, opisywanych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Określone są w niej zasady na podstawie których świadczeniobiorcy mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie. Świadczeniobiorcami Ustawa nazywa osoby uprawnione, do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:1) które objęte są powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym 2) inne, niż ubezpieczone, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe (dla osoby samotnie gospodarującej - 542 zł, dla osoby w rodzinie - w wysokości 456 zł ), o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728) na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych.3) inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie: a) które nie ukończyły 18. roku życia, lub b) posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu. Osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego, innym niż świadczeniobiorcy, świadczenia zdrowotne udzielane są na zasadach określonych w odrębnych przepisach i umowach międzynarodowych.


Źródła



www mz gov pl

www mz gov pl leczenie leczenie-stomatologiczne

isap sejm gov pl

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 823)